تبلیغات
سایت جامع بهائیت - نقش کینیاز دالگورکی در بهائیت

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نقش کینیاز دالگورکی در بهائیت

نویسنده : amin    |   تاریخ : 1396/02/1 23:52

ظهور باب به روایت کینیاز دالگورکی

بهائیت در ایران: در منوی کتابخانه پایگاه، متن کامل کتاب خاطرات کینیاز دالگورکی درج شده اما به نظر می رسد انعکاس منتخبی از مطالب مفید باشد. کینیاز دالگورکی نام جاسوس زبردستی است، که از سوی پادشاهی روسیه‌ی تزار (قبل از شوروی سابق) در کشور ایران و سپس عراق، مشغول به کار بوده است و موفق شده بود، در بین شیعیان ایران و عراق، فرقه‌ی ضاله‌ی بابیت و بهائیت را بنیان گذارد ...


ما در این مقاله، به گوشه‌ای از خاطرات این جاسوس زبردست، که در کتاب «تاریخ کینیاز دالگورکی» به چاپ رسیده است و توسط اتحادیه جماهیر شوروی سابق در مجله‌ی «الشرق»، برای اولین بار منتشر شده است، می‌پردازیم. دالکورگی در خاطرات خود می‌گوید که در ژانویه ۱۸۳۴ میلادی (برابر با دی‌ماه ۱۲۱۲ شمسی) به عنوان مترجمِ سفارت روس، وارد تهران شدم و توسط منشی سفارت با «شیخ محمد» که از طلبه‌های مازندرانی بود، آشنا شدم و با پرداخت ماهیانه یک تومان به ایشان، جامع المقدمات، نصاب الصبیان، علم قرائت و تاریخ ایران را نزد او فرا گرفتم، تا این که آمادگی فراگیری فقه و اصول نیز در من پیدا شد.

وی می‌گوید: «بعد از اینکه توانستم، خودم را در دل «شیخ محمد» جا بزنم، تظاهر به «اسلام آوردن» کردم و به دست او علی الظاهر مسلمان شدم و او نیز برادرزاده‌ی خود را که سرپرست او بود، به عقد من درآورد. شیخ محمد تلاش کرد، تا تمام علم خود را یک‌جا به من بیاموزد، لذا کتاب‌های مطوّل، شمسیّه، تحریر اقلیدس، خلاصه الحساب، شفای بوعلی سینا، شرح نفیس، قوانین در علم اصول و نیز هر چه از علم منطق و کلام می‌دانست، به من آموخت، تا این که موفق شدم، در طیّ چهار سال یک مجتهد کوچک و خوش‌گفتار شوم.»

وی در ادامه می‌گوید: «وقتی رابطه‌ی من با شیخ محمد بسیار نزدیک شد، ایشان بعض شب‌ها، مرا نزد استاد خود «حکیم احمد گیلانی» می‌برد و من در حلقات درس او نیز شرکت می‌کردم، که البته ایشان به اسلام آوردن من ایمان نداشت. «میرزا آقا خان نوری» که از اهالی «نور» در استان مازندران بود، به همراه بستگانش یعنی «میرزا رضا قلی، میرزا حسینعلی بهاء و برادرش یحیی» نیز از مریدان سرسخت «حکیم احمد گیلانی» بودند. وقتی با «حسینعلی بهاء و برادرش یحیی» صمیمی گشتم، آن ها مرا از اخبار و اسرار و خبرهای حکومتی مطلع می‌کردند و من نیز در عوض وسائل مورد نیاز آن ها را فراهم می‌کردم، تا این که از طریق «حسینعلی بهاء» مطلع شدم، نخست وزیر به خانه‌ی «حکیم احمد گیلانی» آمده است. فوراً خود را به خانه‌ی حکیم رساندم و سخنان آن ها را پنهانی گوش کردم و متوجه شدم، که آن ها سعی در کنار زدن «محمدشاه» دارند. به هر شکلی که بود، این خبر را به گوش «محمدشاه» رساندم و خود را از مقربان او کردم.

نخست وزیر توسط «محمدشاه» و حکیم احمد گیلانی با تحریک و سکه‌های من، توسط شاگرد و مریدش «حسینعلی بهاء» به قتل رسیده شدند. بعد از این حکایت، «محمدشاه» میرزا آقا خان نوری را که از دوستان ما و مریدان حکیم بود، به عنوان وزیر جنگ منصوب کرد.

از آن جا که اوضاع سیاسی عتبات عالیات، که مرکز سیاست ایران و هند بود، مهم تر بود و من تصمیم داشتم، آن جا را در اختیار خود بگیرم، لذا به بهانه‌ی فراگیری فقه و اصول و رسیدن به درجه‌ی اجتهاد و با اجازه‌ی امپراتوری روس، در لباس روحانیت و با نام مستعار «شیخ عیسی لنکرانی» و با حقوق کافی وارد عراق شدم و خانه مناسبی را اجاره کردم و در درس «سید کاظم رشتی» شرکت کردم. من با دقت مشغول درس خواندن شدم و بعد از مدتی مورد توجه‌ی استاد قرار گرفتم و طلبه‌های شیخی نیز بسیار برای من احترام قائل شدند.

در کنار خانه‌ی من، خانه‌ی «سید علی محمد شیرازی» بود، که وضع مالی او نسبت به دیگر طلبه‌ها بهتر بود. او اهل قلیان و بسیار باهوش و بی‌قید و در عین حال فرصت طلب و سست اعتقاد بود و به طلسم و دعا و ریاضت و جفر و غیره عقیده داشت.

سید علی محمد، شب‌های جمعه بر سر قلیان خود «حشیش» می‌گذاشت و مصرف می‌کرد و به من تعارف نمی‌کرد و معتقد بود به واسطه‌ی مصرف آن، مطالب دقیق و اسرار برایش آشکار و هنگام مطالعه، بی‌نهایت دقیق می‌شود. او به سبب مصرف حشیش «بی‌حال، بی‌رغبت نسبت به درس و پرخنده» شده و به دلیل ریاضت‌های نابجا «حالت تکبر، ریاست و جاه‌طلبی» پیدا کرده بود. لذا تصمیم گرفتم، علاوه بر تفرقه‌ای که شیخیه در عالم تشیع ایجاد کرده بودند، انشعاب و تفرقه‌ی دیگری در عالم تشیع و به دست او قرار دهم. لذا او را بسیار احترام می‌گذاشتم و با «جناب سید» او را خطاب قرار می‌دادم.

شبی از شب‌ها که سید، قلیان حشیش کشیده بود و حالش مناسب نبود، فرصت را مناسب دیدم تا انشعابی تازه در تشیع ایجاد کنم، لذا با حال خشوع و خضوع به او گفتم: «صاحب الامر بر من لطف و مرحمت بفرما! بر من پوشیده نیست که تو اویی و او تویی». او در ابتدا به شدت انکار می‌کرد، که «مهدی موعود» است؛ اما از آن جا که وی مهره مناسبی برای این هدف بود، آن قدر در گوش او خواندم و به او تلقین کردم، تا او به این کار تمایل پیدا کرد.

روزی از او خواستم، تا تفسیری برای سوره‌ی «نبأ» بنویسد، او نیز قلیان حشیشی کشید و با سرعت شروع به نوشتن تفسیر کرد. در این بین، او را تحریک می‌کردم، که در نوشته‌هایش، خود را «باب علم» معرفی کند و من نیز مطالب او را اصلاح و بعض از آن ها را خط می‌زدم و سید که حال مطالعه‌ی دوباره‌ی آن ها را نداشت، از چشم او مخفی می‌ماند.

من از سید خواستم، تا قیام کند و خود را «مهدی موعود» معرفی کند و من با تمام توان مالی و سیاسی از او حمایت می‌کنم. او گرچه در ابتدا از ابراز آن ترس و وحشت داشت، اما من با دادن مشروب به او و با تحریکات زیاد، او را به این کار متمایل کردم. سید بعد از تشویق‌های مکرر من، به بصره و از آن جا به ایران بازگشت و ادعای خود را مبنی بر «بابیت» علنی کرد و من هم فوراً در عتبات، شایع کردم که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، که همان علی‌محمد شیرازی بوده و مردم او را نمی‌شناختند، قیام کرده است.

من بعد از مدتی به مقام سفارت روس در ایران رسیدم و بعد از این بود، که ارتباطم با «حسینعلی میرزا و برادرش یحیی» بیشتر شد و همیشه در صدد بودم مکانی را برای ایام عزاداری در ایران برپا کنم، تا در سایه‌ی آن به اهداف خود برسم. سید علی‌محمد، بعد از ابراز «بابیت» دستگیر و زندانی شد و سپس از شیراز اخراج و به سمت اصفهان، سپس تهران و بعد ماکو روانه شد و خانواده و خویشان وی، از اولین کسانی بودند، که با او مخالفت کردند. من به همراه «حسینعلی میرزا و برادرش یحیی» در کشور سروصدا به پا کردیم، که حکومت، امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را دستگیر کرده است. بعد از مدتی احساس کردیم، وجود سید برای ما خطرناک شده است و امکان دارد، همه چیز را لو دهد، لذا با طرح توطئه‌ای زمینه‌ی اعدام او را فراهم کردیم، تا این که او را در تبریز اعدام کردند.

بعد از ترور نافرجام ناصرالدین شاه، حسینعلی بهاء به جرم «بابی بودن» دستگیر و زندانی شد، اما با حمایت‌های من آزاد و به سمت بغداد روانه شد. من از او خواستم که در بغداد، این بار برادر بزرگترش، یعنی میرزا یحیی، را به عنوان مهدی موعود، علم کند؛ اما از آن جا که «حسینعلی بهاء» از علم و اطلاع کافی برخوردار نبود، نتوانست هدف مرا عملی سازد».

دالگورکی در خاطرات خود اعتراف می‌کند، برای این که بتوانند، پیروان بابیت را افزایش دهند، افرادی را که جایی برای سکونت نداشتند یا آواره بودند، جمع و با دادن کمک مالی آن‌ها را جذب بابیت می‌کردند. البته آن ها از روش‌های دیگری نیز استفاده می‌کردند. وضع بر همین منوال بود، تا این که به تحریک دولت انگلیس، بین دو برادر، یعنی حسینعلی بهاء و میرزا یحیی، بر سر جانشینی باب، اختلاف افتاد و میرزا یحیی به قبرس رفت و خود را «صبح ازل» معرفی کرد و حسینعلی بهاء به عکا رفت و خود را «بهاءالله» معرفی کرد.

از آن جا که رقیب ما، یعنی دولت انگلیس، سعی داشت «میرزا یحیی» را، که داشت اسرار ما را فاش می‌کرد و تمام زحمات ما را به باد می‌داد، به عنوان جانشین باب معرفی کند، ما هم تصمیم گرفتیم «بابیت» را به «بهائیت» تبدیل کنیم و بهاءالله خود را «من یظهره الله» معرفی کرد. در آخر، دالگورکی می‌نویسد: «در دین اسلام اختلاف جدیدی ایجاد نمودم، تا ببینم آن‌ها در آینده با این دکان و دین جدید چه خواهند کرد».

بعد از این بود، که با تبلیغات فراوان و با شیوه‌های مختلف، پیروان بهائی در ایران و سایر بلاد، افزایش پیدا کردند و این‌گونه آئین بابیت و سپس بهائیت، به دست یک جاسوس در ایران و دیگر کشورها ایجاد شد، که تا به امروز هم، اثرات سوء آن را مشاهده می‌کنیم.

مطالعه‌ی این کتاب، برای همه‌ی کسانی که دوست‌دار حقیقت هستند و کسانی که امروزه در کشورهای مسلمان‌نشین، خصوصاً ایران اسلامی، دم از دوستی با غرب ‌می‌زنند، بسیار مفید است و کید و نیرنگ دشمن را نشان می‌دهد، که چگونه در خانه‌های ما نفوذ می‌کنند و با ریختن طرح دوستی و رفاقت، خنجر از پشت فرو می‌کنند. آیا چنین دشمنی قابل اعتماد است؟

 

پی‌نوشت:

 

[۱]. سید ابوالقاسم مرعشی، گوشه‌های فاش نشده‌ای از تاریخ کینیاز دالگورکی، تهران، کتابفروشی حافظ.


برچسب ها:دالگورکی, بهائیت, بابیت, علیمحمد شیرازی, کینیاز دالکورکی, میرزا حسینعلی, بهاءالله,

  |   دیدگاه ها ()

1398/02/4 11:07
I have been surfing online more than 4 hours today, yet
I never found any interesting article like yours.

It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and
bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
1398/01/24 11:11
Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
say I genuinely enjoy reading your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums
that go over the same topics? Many thanks!
1398/01/23 20:52
Howdy very cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your blog and
take the feeds additionally? I'm happy to find a lot of helpful info right here within the put up, we'd like develop extra strategies
in this regard, thank you for sharing. . . . . .
1398/01/20 12:43
Really when someone doesn't be aware of afterward its up to other users that they will help, so here it occurs.
1398/01/19 00:03
whoah this blog is excellent i love reading your articles.
Keep up the great work! You understand, many persons are hunting around
for this information, you could aid them greatly.
1398/01/17 21:48
It's actually very difficult in this active life to listen news
on TV, thus I simply use world wide web for that reason, and obtain the
most up-to-date information.
1398/01/2 02:55
Hi there! This is my first comment here so I
just wanted to give a quick shout out and tell you I really
enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other
blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thank you!
1397/08/24 01:23
The other day, while I was at work, my sister stole
my iPad and tested to see if it can survive a forty foot
drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and
she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to
share it with someone!
1397/08/23 02:47
This is really interesting, You are a very skilled blogger.

I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
Also, I've shared your web site in my social networks!
1397/08/21 17:20
Great blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using?
Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as
quickly as yours lol
1397/08/20 13:29
I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
You're amazing! Thanks!
1397/08/18 14:09
Hello mates, how is the whole thing, and what you would like to say about this paragraph,
in my view its genuinely awesome for me.
1397/08/14 02:10
Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest bars cheap
Excellent article. Keep posting such kind of information on your blog.
Im really impressed by your site.
Hey there, You have performed an excellent job. I will certainly digg it and in my view
recommend to my friends. I am confident they will be benefited from
this website. Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest bars
cheap
1397/08/5 22:39
I used to be able to find good information from your blog posts.
1397/07/29 13:16
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog
and I look forward to your new updates.
1397/07/24 20:02
Very soon this website will be famous among all blogging and site-building
visitors, due to it's pleasant articles or reviews
1397/07/17 03:46
You actually make it appear really easy together with your
presentation however I find this topic to be really something that I feel I would by no means
understand. It seems too complex and very broad
for me. I'm taking a look ahead on your subsequent put up,
I will try to get the hold of it!
1397/07/16 02:20
I do not even know how I stopped up here, but I assumed this submit was great.
I don't understand who you might be but definitely you are going to a well-known blogger for those who are not already.

Cheers!
1397/07/14 00:52
Do you mind if I quote a few of your articles as long
as I provide credit and sources back to your weblog? My
blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly
benefit from a lot of the information you provide
here. Please let me know if this alright with
you. Many thanks!
1396/05/16 23:56
Just desire to say your article is as surprising.
The clarity in your post is simply great and i could assume you are an expert on this subject.
Fine with your permission allow me to grab your
RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please
carry on the gratifying work.
1396/05/15 14:20
Hi to every one, the contents present at this web site are truly amazing
for people experience, well, keep up the good work fellows.
1396/04/11 12:21
Hi there, You have performed a great job. I will definitely digg
it and in my view recommend to my friends. I'm confident they'll be benefited from this web site.
1396/04/3 16:10
Hello my loved one! I want to say that this post is amazing, great written and
include approximately all significant infos. I
would like to see extra posts like this.
1396/04/1 02:16
My brother recommended I might like this blog. He was once entirely right.
This submit truly made my day. You cann't believe just how so
much time I had spent for this info! Thank you!
1396/03/8 11:27
Hi there Dear, are you in fact visiting this web page regularly, if so
then you will definitely take nice know-how.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

جستجو در عناوین مطالب

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

آمار سایت

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امکانات


TOOLS SALAVAT

logo-samandehi

نماد اعتماد درگاه Pay.ir