تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نقش کینیاز دالگورکی در بهائیت

نویسنده : amin    |   تاریخ : 1396/02/1 22:52

ظهور باب به روایت کینیاز دالگورکی

بهائیت در ایران: در منوی کتابخانه پایگاه، متن کامل کتاب خاطرات کینیاز دالگورکی درج شده اما به نظر می رسد انعکاس منتخبی از مطالب مفید باشد. کینیاز دالگورکی نام جاسوس زبردستی است، که از سوی پادشاهی روسیه‌ی تزار (قبل از شوروی سابق) در کشور ایران و سپس عراق، مشغول به کار بوده است و موفق شده بود، در بین شیعیان ایران و عراق، فرقه‌ی ضاله‌ی بابیت و بهائیت را بنیان گذارد ...


ما در این مقاله، به گوشه‌ای از خاطرات این جاسوس زبردست، که در کتاب «تاریخ کینیاز دالگورکی» به چاپ رسیده است و توسط اتحادیه جماهیر شوروی سابق در مجله‌ی «الشرق»، برای اولین بار منتشر شده است، می‌پردازیم. دالکورگی در خاطرات خود می‌گوید که در ژانویه ۱۸۳۴ میلادی (برابر با دی‌ماه ۱۲۱۲ شمسی) به عنوان مترجمِ سفارت روس، وارد تهران شدم و توسط منشی سفارت با «شیخ محمد» که از طلبه‌های مازندرانی بود، آشنا شدم و با پرداخت ماهیانه یک تومان به ایشان، جامع المقدمات، نصاب الصبیان، علم قرائت و تاریخ ایران را نزد او فرا گرفتم، تا این که آمادگی فراگیری فقه و اصول نیز در من پیدا شد.

وی می‌گوید: «بعد از اینکه توانستم، خودم را در دل «شیخ محمد» جا بزنم، تظاهر به «اسلام آوردن» کردم و به دست او علی الظاهر مسلمان شدم و او نیز برادرزاده‌ی خود را که سرپرست او بود، به عقد من درآورد. شیخ محمد تلاش کرد، تا تمام علم خود را یک‌جا به من بیاموزد، لذا کتاب‌های مطوّل، شمسیّه، تحریر اقلیدس، خلاصه الحساب، شفای بوعلی سینا، شرح نفیس، قوانین در علم اصول و نیز هر چه از علم منطق و کلام می‌دانست، به من آموخت، تا این که موفق شدم، در طیّ چهار سال یک مجتهد کوچک و خوش‌گفتار شوم.»

وی در ادامه می‌گوید: «وقتی رابطه‌ی من با شیخ محمد بسیار نزدیک شد، ایشان بعض شب‌ها، مرا نزد استاد خود «حکیم احمد گیلانی» می‌برد و من در حلقات درس او نیز شرکت می‌کردم، که البته ایشان به اسلام آوردن من ایمان نداشت. «میرزا آقا خان نوری» که از اهالی «نور» در استان مازندران بود، به همراه بستگانش یعنی «میرزا رضا قلی، میرزا حسینعلی بهاء و برادرش یحیی» نیز از مریدان سرسخت «حکیم احمد گیلانی» بودند. وقتی با «حسینعلی بهاء و برادرش یحیی» صمیمی گشتم، آن ها مرا از اخبار و اسرار و خبرهای حکومتی مطلع می‌کردند و من نیز در عوض وسائل مورد نیاز آن ها را فراهم می‌کردم، تا این که از طریق «حسینعلی بهاء» مطلع شدم، نخست وزیر به خانه‌ی «حکیم احمد گیلانی» آمده است. فوراً خود را به خانه‌ی حکیم رساندم و سخنان آن ها را پنهانی گوش کردم و متوجه شدم، که آن ها سعی در کنار زدن «محمدشاه» دارند. به هر شکلی که بود، این خبر را به گوش «محمدشاه» رساندم و خود را از مقربان او کردم.

نخست وزیر توسط «محمدشاه» و حکیم احمد گیلانی با تحریک و سکه‌های من، توسط شاگرد و مریدش «حسینعلی بهاء» به قتل رسیده شدند. بعد از این حکایت، «محمدشاه» میرزا آقا خان نوری را که از دوستان ما و مریدان حکیم بود، به عنوان وزیر جنگ منصوب کرد.

از آن جا که اوضاع سیاسی عتبات عالیات، که مرکز سیاست ایران و هند بود، مهم تر بود و من تصمیم داشتم، آن جا را در اختیار خود بگیرم، لذا به بهانه‌ی فراگیری فقه و اصول و رسیدن به درجه‌ی اجتهاد و با اجازه‌ی امپراتوری روس، در لباس روحانیت و با نام مستعار «شیخ عیسی لنکرانی» و با حقوق کافی وارد عراق شدم و خانه مناسبی را اجاره کردم و در درس «سید کاظم رشتی» شرکت کردم. من با دقت مشغول درس خواندن شدم و بعد از مدتی مورد توجه‌ی استاد قرار گرفتم و طلبه‌های شیخی نیز بسیار برای من احترام قائل شدند.

در کنار خانه‌ی من، خانه‌ی «سید علی محمد شیرازی» بود، که وضع مالی او نسبت به دیگر طلبه‌ها بهتر بود. او اهل قلیان و بسیار باهوش و بی‌قید و در عین حال فرصت طلب و سست اعتقاد بود و به طلسم و دعا و ریاضت و جفر و غیره عقیده داشت.

سید علی محمد، شب‌های جمعه بر سر قلیان خود «حشیش» می‌گذاشت و مصرف می‌کرد و به من تعارف نمی‌کرد و معتقد بود به واسطه‌ی مصرف آن، مطالب دقیق و اسرار برایش آشکار و هنگام مطالعه، بی‌نهایت دقیق می‌شود. او به سبب مصرف حشیش «بی‌حال، بی‌رغبت نسبت به درس و پرخنده» شده و به دلیل ریاضت‌های نابجا «حالت تکبر، ریاست و جاه‌طلبی» پیدا کرده بود. لذا تصمیم گرفتم، علاوه بر تفرقه‌ای که شیخیه در عالم تشیع ایجاد کرده بودند، انشعاب و تفرقه‌ی دیگری در عالم تشیع و به دست او قرار دهم. لذا او را بسیار احترام می‌گذاشتم و با «جناب سید» او را خطاب قرار می‌دادم.

شبی از شب‌ها که سید، قلیان حشیش کشیده بود و حالش مناسب نبود، فرصت را مناسب دیدم تا انشعابی تازه در تشیع ایجاد کنم، لذا با حال خشوع و خضوع به او گفتم: «صاحب الامر بر من لطف و مرحمت بفرما! بر من پوشیده نیست که تو اویی و او تویی». او در ابتدا به شدت انکار می‌کرد، که «مهدی موعود» است؛ اما از آن جا که وی مهره مناسبی برای این هدف بود، آن قدر در گوش او خواندم و به او تلقین کردم، تا او به این کار تمایل پیدا کرد.

روزی از او خواستم، تا تفسیری برای سوره‌ی «نبأ» بنویسد، او نیز قلیان حشیشی کشید و با سرعت شروع به نوشتن تفسیر کرد. در این بین، او را تحریک می‌کردم، که در نوشته‌هایش، خود را «باب علم» معرفی کند و من نیز مطالب او را اصلاح و بعض از آن ها را خط می‌زدم و سید که حال مطالعه‌ی دوباره‌ی آن ها را نداشت، از چشم او مخفی می‌ماند.

من از سید خواستم، تا قیام کند و خود را «مهدی موعود» معرفی کند و من با تمام توان مالی و سیاسی از او حمایت می‌کنم. او گرچه در ابتدا از ابراز آن ترس و وحشت داشت، اما من با دادن مشروب به او و با تحریکات زیاد، او را به این کار متمایل کردم. سید بعد از تشویق‌های مکرر من، به بصره و از آن جا به ایران بازگشت و ادعای خود را مبنی بر «بابیت» علنی کرد و من هم فوراً در عتبات، شایع کردم که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، که همان علی‌محمد شیرازی بوده و مردم او را نمی‌شناختند، قیام کرده است.

من بعد از مدتی به مقام سفارت روس در ایران رسیدم و بعد از این بود، که ارتباطم با «حسینعلی میرزا و برادرش یحیی» بیشتر شد و همیشه در صدد بودم مکانی را برای ایام عزاداری در ایران برپا کنم، تا در سایه‌ی آن به اهداف خود برسم. سید علی‌محمد، بعد از ابراز «بابیت» دستگیر و زندانی شد و سپس از شیراز اخراج و به سمت اصفهان، سپس تهران و بعد ماکو روانه شد و خانواده و خویشان وی، از اولین کسانی بودند، که با او مخالفت کردند. من به همراه «حسینعلی میرزا و برادرش یحیی» در کشور سروصدا به پا کردیم، که حکومت، امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را دستگیر کرده است. بعد از مدتی احساس کردیم، وجود سید برای ما خطرناک شده است و امکان دارد، همه چیز را لو دهد، لذا با طرح توطئه‌ای زمینه‌ی اعدام او را فراهم کردیم، تا این که او را در تبریز اعدام کردند.

بعد از ترور نافرجام ناصرالدین شاه، حسینعلی بهاء به جرم «بابی بودن» دستگیر و زندانی شد، اما با حمایت‌های من آزاد و به سمت بغداد روانه شد. من از او خواستم که در بغداد، این بار برادر بزرگترش، یعنی میرزا یحیی، را به عنوان مهدی موعود، علم کند؛ اما از آن جا که «حسینعلی بهاء» از علم و اطلاع کافی برخوردار نبود، نتوانست هدف مرا عملی سازد».

دالگورکی در خاطرات خود اعتراف می‌کند، برای این که بتوانند، پیروان بابیت را افزایش دهند، افرادی را که جایی برای سکونت نداشتند یا آواره بودند، جمع و با دادن کمک مالی آن‌ها را جذب بابیت می‌کردند. البته آن ها از روش‌های دیگری نیز استفاده می‌کردند. وضع بر همین منوال بود، تا این که به تحریک دولت انگلیس، بین دو برادر، یعنی حسینعلی بهاء و میرزا یحیی، بر سر جانشینی باب، اختلاف افتاد و میرزا یحیی به قبرس رفت و خود را «صبح ازل» معرفی کرد و حسینعلی بهاء به عکا رفت و خود را «بهاءالله» معرفی کرد.

از آن جا که رقیب ما، یعنی دولت انگلیس، سعی داشت «میرزا یحیی» را، که داشت اسرار ما را فاش می‌کرد و تمام زحمات ما را به باد می‌داد، به عنوان جانشین باب معرفی کند، ما هم تصمیم گرفتیم «بابیت» را به «بهائیت» تبدیل کنیم و بهاءالله خود را «من یظهره الله» معرفی کرد. در آخر، دالگورکی می‌نویسد: «در دین اسلام اختلاف جدیدی ایجاد نمودم، تا ببینم آن‌ها در آینده با این دکان و دین جدید چه خواهند کرد».

بعد از این بود، که با تبلیغات فراوان و با شیوه‌های مختلف، پیروان بهائی در ایران و سایر بلاد، افزایش پیدا کردند و این‌گونه آئین بابیت و سپس بهائیت، به دست یک جاسوس در ایران و دیگر کشورها ایجاد شد، که تا به امروز هم، اثرات سوء آن را مشاهده می‌کنیم.

مطالعه‌ی این کتاب، برای همه‌ی کسانی که دوست‌دار حقیقت هستند و کسانی که امروزه در کشورهای مسلمان‌نشین، خصوصاً ایران اسلامی، دم از دوستی با غرب ‌می‌زنند، بسیار مفید است و کید و نیرنگ دشمن را نشان می‌دهد، که چگونه در خانه‌های ما نفوذ می‌کنند و با ریختن طرح دوستی و رفاقت، خنجر از پشت فرو می‌کنند. آیا چنین دشمنی قابل اعتماد است؟

 

پی‌نوشت:

 

[۱]. سید ابوالقاسم مرعشی، گوشه‌های فاش نشده‌ای از تاریخ کینیاز دالگورکی، تهران، کتابفروشی حافظ.


برچسب ها:دالگورکی, بهائیت, بابیت, علیمحمد شیرازی, کینیاز دالکورکی, میرزا حسینعلی, بهاءالله,

  |   دیدگاه ها ()

1398/10/27 09:29
Hi there, I want to subscribe for this weblog to get most recent updates, thus where can i do it please help.
1398/10/10 23:01
Aw, this was a really nice post. Spending some time
and actual effort to create a good article… but what can I say… I hesitate a
lot and never manage to get anything done.
1398/08/30 06:38
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent,
let alone the content!
1398/08/27 15:08
This is my first time pay a visit at here and i am genuinely pleassant to read
everthing at one place.
1398/08/3 11:20
Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital
to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.
1398/07/19 14:09
Your method of describing everything in this piece of writing is
really nice, all be capable of easily be aware of
it, Thanks a lot.
1398/07/3 22:40
I am not positive the place you are getting your information, but good topic.
I must spend a while studying more or figuring out more.
Thanks for magnificent information I used to be on the lookout for
this info for my mission.
1398/06/16 23:15
I love it when individuals come together and share views.
Great site, continue the good work!
1398/06/12 13:10
Quality content is the secret to invite the users to pay a quick
visit the web site, that's what this web site is providing.
1398/06/12 10:51
Thanks for finally talking about >سایت جامع بهائیت -
نقش کینیاز دالگورکی در بهائیت <Liked it!
1398/05/27 21:18
Hi there everyone, it's my first pay a visit at this web site, and post is in fact
fruitful in favor of me, keep up posting these types of content.
1398/05/11 00:09
What i do not realize is if truth be told how you're not really a lot more neatly-liked than you may be now.
You're very intelligent. You realize therefore significantly with regards to
this matter, produced me for my part consider it
from numerous varied angles. Its like women and
men don't seem to be involved until it's something to accomplish with
Girl gaga! Your individual stuffs great. At all times handle it up!
natalielise plenty of fish
1398/05/2 17:42
If some one wishes expert view regarding blogging and
site-building after that i recommend him/her to visit this weblog, Keep
up the good job. natalielise plenty of fish
1398/04/26 07:16
After looking at a few of the blog articles on your blog,
I truly appreciate your way of blogging. I bookmarked it to
my bookmark website list and will be checking back
soon. Please visit my web site as well and let me know how you
feel.
1398/03/22 08:56
Does your website have a contact page? I'm having trouble
locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some suggestions for
your blog you might be interested in hearing.

Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over
time.
1398/03/20 11:38

Pretty section of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you get entry to persistently quickly.
1398/03/18 11:52
I'm gone to say to my little brother, that he should
also visit this weblog on regular basis to get updated
from newest news.
1398/03/17 16:27
Every weekend i used to pay a quick visit this website, for the reason that i want enjoyment, as this this web page conations truly fastidious funny data too.
1398/03/8 21:19
There's definately a great deal to know about this topic.
I like all the points you've made.
1398/02/22 05:51
I absolutely love your blog and find a lot of your post's to be what precisely I'm looking
for. Would you offer guest writers to write content to
suit your needs? I wouldn't mind producing a post or elaborating on a lot
of the subjects you write with regards to here.
Again, awesome web log!
1398/02/17 17:31
Hi to every body, it's my first pay a visit of this webpage; this blog contains amazing and
actually fine material in support of readers.
1398/02/16 00:02
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really
useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.
1398/02/4 11:07
I have been surfing online more than 4 hours today, yet
I never found any interesting article like yours.

It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and
bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
1398/01/24 11:11
Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
say I genuinely enjoy reading your blog posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums
that go over the same topics? Many thanks!
1398/01/23 20:52
Howdy very cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your blog and
take the feeds additionally? I'm happy to find a lot of helpful info right here within the put up, we'd like develop extra strategies
in this regard, thank you for sharing. . . . . .
1398/01/20 12:43
Really when someone doesn't be aware of afterward its up to other users that they will help, so here it occurs.
1398/01/19 00:03
whoah this blog is excellent i love reading your articles.
Keep up the great work! You understand, many persons are hunting around
for this information, you could aid them greatly.
1398/01/17 21:48
It's actually very difficult in this active life to listen news
on TV, thus I simply use world wide web for that reason, and obtain the
most up-to-date information.
1398/01/2 02:55
Hi there! This is my first comment here so I
just wanted to give a quick shout out and tell you I really
enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other
blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thank you!
1397/08/24 01:23
The other day, while I was at work, my sister stole
my iPad and tested to see if it can survive a forty foot
drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and
she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to
share it with someone!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

جستجو در عناوین مطالب

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

آمار سایت

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امکانات


TOOLS SALAVAT

logo-samandehi

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو