تبلیغات
سایت جامع بهائیت - مناسبات بهائیت با یهود و اسرائیل

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

مناسبات بهائیت با یهود و اسرائیل

نویسنده : amin    |   تاریخ : 1395/07/30 01:48

بهائیت - یهود - اسرائیل

فرقه بهائیت از سال 1260 قمری توسط علی محمد باب که خود را «باب» امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و وسیله تماس مردم با آن حضرت معرفی می کرد، به وجود آمد. وی به سبب عقاید کفرآمیزش در سال 1266 به دست امیر کبیر کشته شد. پس از او، دو برادر مدعی جانشینی وی شدند و بدین ترتیب میان پیروان این فرقه اختلاف افتاد. گروهی پیرو «صبح ازل» (بابی ها) و عده ای پیرو برادر دیگر، «بهاء الله» (بهایی ها) شدند و...


در اثر درگیری بین آن ها تعدادی بسیاری جان خود را از دست دادند. دولت عثمانی برای پایان دادن به درگیری ها، بهاء الله و طرفدارانش را به «عکا» در فلسطین اشغالی و صبح ازل و یارانش را به قبرس تبعید کرد. از آن جا که بهائیان در مسائلی چون اسلام ستیزی دارای هدف مشترک با صهیونیست ها بودند، پس از تشکیل رژیم غاصب اسرائیل و راه اندازی تشکیلات مرکزی این فرقه در شهر حیفا، به طور کامل در خدمت این رژیم قرار گرفته و فعالیت آن ها بر اساس خواسته های صهیونیست ها تنظیم شد. در نوشتار ذیل می کوشیم، برخی از زوایای پیدا و پنهان روابط متقابل این دو پدیده جعلی را بررسی کنیم.

بر اساس بررسی های تاریخی، یهودیان نقش بسزایی در پیدایش، گسترش و رشد بابیه و بهائیه داشته اند. به گواهی اسناد تاریخی پنج سال پیش از آغاز دعوت علی محمد باب و درست اندکی پس از استقرار کمپانی ساسون در بوشهر و بمبئی، یهودیان مشهد بدون هیچ فشاری به طور دسته جمعی مسلمان شدند و نخستین کسانی هم که در خراسان بابی شدند، همین یهودیان جدید الاسلام مشهد بودند. همچنین ورود بابی گری به «سیاهکل» توسط میرزا ابراهیم، یهودی جدید الاسلام ساکن رشت، صورت گرفت. «دایره المعارف یهود»، یهودیان جدید الاسلام مشهد را در شمار یهودیان مخفی (انوسی ها) دسته بندی می کند - نه ذیل مرتدین - و این نشان می دهد که آن ها بر اساس طرح و برنامه و به دستور محافل دینی خود و برای فریب افکار عمومی به این کار تن داده بودند. به نوشته ی والتر میشل - محقق یهودی - این یهودیان مخفیانه به دین یهود پایبند بودند. [1] .

حسن نیکو - مبلغ پیشین بهائیت - می نویسد: طبقه دیگر [بهائیان]، یهودی هستند که با چه بغض و عناد به اسلام معروفند. در چنین صورتی اگر کسی علمی بلند کند که باعث تفریق و تشتیت جمعیت اسلام شود و سبب تفریق مسلمین گردد، البته دشمن... دلشاد گردیده وی را استقبال می کند... [یهودیان] در دخول در مجامع و محافل بهائیان سه فایده مسلم برای خود تصور داشته:

اول آن که لااقل سیاهی لشکر دشمنی می شوند که بر ضد اسلام قیام کرده و رایت تشتیت و تفریق را بلند نموده است.

دوم آن که از مسأله اجتناب و دوری که در مسلمین شیعه نسبت به یهود بود، مستخلص می شوند و با آن ها معاشرت می کنند بلکه وصلت می نمایند.

سوم آن که اگر باعث غلبه و قدرت بهائیان گردد، عجالتاً در حزب آنان وارد کرده باشند. [2] بنابراین این طبیعی است که از پیشرفت و گسترش این فرقه ساختگی خوشحال شوند و از هیچ کمکی در این راه دریغ نورزند.

نکته قابل توجه در این میان این است که دلدادگی بهائیان به یهودیان، ریشه ای دیرینه تر از عمر رژیم اسرائیل دارد، به گونه ای که میرزا حسینعلی بهاء (مؤسس بهائیت) تجمع و عزت یابی یهودیان در ارض موعود را مطرح می کند و ده ها سال بعد، بشارت های او مبنی بر تأسیس اسرائیل با آب و تاب در مطبوعات غربی منعکس می شود: «روزنامه ها [ی ایتالیا] در اهمیت امر مبارک مقالاتی نوشتند، حتی بشارات حضرت بهاءالله را به جهت بنی اسرائیل و عزت و اجتماع آنان را در سرزمین موعود و اسراییل یادآوری نموده بودند.» [3]  همچنین عباس افندی (از دیگر رهبران بهائیت) در سال 1907 میلادی خطاب به یکی از یهودیان بهایی شده می گوید: «این جا فلسطین است، اراضی مقدسه است، عن قریب قوم یهود به این اراضی بازگشت خواهند نمود، سلطنت داوودی و حشمت سلیمانی خواهند یافت. این از مواعید صریحه الهیه است و شک و تردید ندارد...» [4] .

بن زوی (از فعالان صهیونیست که بعدها به ریاست جمهوری رژیم اشغالگر قدس رسید) نیز به ملاقات خویش با عباس افندی 40 سال پیش از تأسیس اسرائیل تصریح می کند، که به خوبی عمق استراتژیک روابط میان یهودیان و بهائیان را نشان می دهد.

در این میان، مواضع سران بهائیت در برابر تشکیل رژیم جعلی اسرائیل گویای بسیاری از واقعیت ها است. روز سوم ژوئن سال 1922 میلادی انتشار یادداشت چرچیل (نخست وزیر وقت انگلستان) مبنی بر این که دولت متبوع وی در نظر دارد یک کانون ملی یهود در فلسطین بنا کند، باعث اعتراض های شدید مسلمانان شد، به گونه ای که پای سازمان ملل را نیز به میان کشید و«کمیته مخصوص رسیدگی به مسأله فلسطین» تشکیل شد. در آن مقطع ارزیابی های گوناگون مورد بررسی قرار گرفت و ماهیت بسیاری از گروه ها و افراد بیش از پیش روشن شد. نامه شوقی افندی (رهبر وقت بهائیان) در این باره خطاب به رئیس کمیسیون مزبور، ماهیت سران فرقه را به خوبی روشن می کند: «... تنها یهودیان هستند که علاقه آن ها نسبت به فلسطین تا اندازه ای قابل قیاس با علاقه بهائیان به این کشور است، زیرا در اورشلیم بقایای معبد مقدسشان قرار داشته و در تاریخ قدیم، آن شهر مرکز مؤسسات مذهبی و سیاسی آنان بوده است.» [5] .

روحیه ماکسول (از رهبران بهائیت و همسر شوقی افندی) نیز تصریح می کند: «من ترجیح می دهم که جوان ترین ادیان (بهائیت) از تازه ترین کشورهای جهان (اسرائیل) نشو و نما نماید و در حقیقت باید گفت آینده ما (بهائیت و اسرائیل) چون حلقات زنجیر به هم پیوسته است. [6]  بهائیان همچنین ستاره داوود را مانند بابیه اسم اعظم می دانند و برای جلب محبت، اسم اعظم را که شعار بهائیت است، ترسیم و در قبرستان یهودیان مدفون می سازند. [7] .

ارادت بهائیت به صهیونیسم تا حدی است که شوقی افندی یکی از مهم ترین وظایف «شورای بین المللی بهائیان» را برقراری رابطه با دولت اسرائیل قلمداد می کند و در نقشه ده ساله اش حمایت از اسرائیل را بر همه دولت های جهان ترجیح می دهد. [8]  او همچنین به بهائیان فرمان می دهد به تشکیل محافل روحانی و ملی بر مبنای قوانین و مقررات دولت اسرائیل اقدام کنند: «در ارض اقدس، بر حسب قوانین و مقررات حکومت جدید التأسیس... این گونه محافل را به وجود آورید» [9]  در حالی که در تشکیل همین محافل در کشورهای دیگر، رعایت قوانین و مقررات دولت ها را مطرح نمی کند! [10] .

بدین گونه رابطه بین سران بهائیت با رژیم اشغالگر قدس هر روز صمیمانه تر می شود و شورای بین المللی بهائیان طی نامه ای به محفل ملی بهائیان ایران می نویسد: «روابط حکومت [اسرائیل] با حضرت ولی امر الله و هیأت بین المللی بهائی دوستانه و صمیمانه است و فی الحقیقه جای بسی خوشوقتی است که راجع به شناسایی امر [= بهائیت] در ارض اقدس [= اسرائیل] موفقیت هایی حاصل گردیده است.» [11]  در نشریه رسمی محفل ملی بهائیان ایران هم آمده است: «با نهایت افتخار و مسرت، بسط و گسترش رابطه بهائیت با اولیای امور دولت اسرائیل را به اطلاع بهائیان می رسانیم... در ملاقات با بن گورین، نخست وزیر اسرائیل، احساسات صمیمانه بهائیان را برای پیشرفت دولت مزبور به او اعلام نمودند و او در جواب گفته است: از ابتدای تأسیس حکومت اسرائیل، بهائیان همواره روابط صمیمانه با دولت اسرائیل داشته اند.» [12] .

البته دولت غاصب صهیونیستی نیز همراهی بهائیان را ارج می نهد، به گونه ای که «نرمان نیویج» (یکی از مهره های مهم دولت اسرائیل) فرقه ساختگی بهائیت را در ردیف اسلام، مسیحیت و یهودیت قرار می دهد و آن را یک دین جهانی می نامد: «اکنون فلسطین را نباید فی الحقیقه منحصراً سرزمین سه دیانت محسوب داشت، بلکه باید آن را مرکز و مقر چهار دیانت به شمار آورد؛ زیرا مرام بهایی که مرکز آن حیفا و عکا است و این دو مدینه زیارتگاه پیروان آن است، به درجه ای از پیشرفت و تقدم نایل گشته که مقام دیانت جهانی و بین المللی را احراز نموده است و همان طور که نفوذ این آیین در سرزمین مذکور روز به روز رو به توسعه و انتشار است، در ایجاد تفاهم و اتحاد بین المللی ادیان مختلفه عالم نیز عامل بسیار مؤثری به شمار می آید.» [13]  همچنین بهائیان توانستند نخستین معبد بزرگ خود - مشرق الأذکار - را در آن جا بنا کنند: «موقوفات بین المللی بهایی بر صفحه جبل کرمل با امضای قراردادی با مقامات اسرائیلی برای ابتیاع قطعه زمینی به مساحت 36 هزار متر مربع واقع در رأس جبل کرمل جنب غار ایلیا به مقدار زیاد افزایش یافته. همچنین با تملک نقطه ای که به قدوم مبارک حضرت بهاءالله متبرک و محل نزول لوح کرمل بود، به قیمت یکصد و هشت هزار دلار خریداری گردید و قرار شد اولین مشرق الاذکار ارض اقدس در آن ساخته شود.» [14]  و نیز «دولت اسرائیل آن قدر نسبت به بهائیان خوش بین است که در فرودگاه خود، احباء [بهائیان] را بازرسی نمی کند، به طوری که وقتی رئیس کاروان به پلیس اظهار می دارد این ها بهایی هستند، حتی یک چمدان را باز نمی کنند. ولی بقیه مسافرین - حتی کلیمی ها- را بازرسی می کنند، به طوری که یک کلیمی اعتراض کرده بود چرا بهائیان را بازرسی نمی کنید و ما را که این جا موطن مان است مورد بازرسی قرار می دهید؟!» [15]  البته دامنه محبت ها به این جا محدود نمی شود؛ بلکه «موقوفات بهایی در ارض اقدس از رسومات دولتی معاف و این معافیت بعداً شامل بیت مبارک حضرت عبدالبها و مسافرخانه شرقی و غربی نیز گردید... عقدنامه بهایی به رسمیت شناخته شد. وزارت ادیان، قصر مزرعه را تسلیم نمود و وزارت معارف اسرائیل، ایام متبرکه بهایی را به رسمیت شناخت.» [16]  با توجه به این امتیازات ویژه است که شوقی افندی تصریح می کند: «دولت اسرائیل، وسایل راحتی ما را فراهم کرد.» [17] .

از سوی دیگر دیدارهای سران عالی رتبه رژیم صهیونیستی و فرقه بهائیت نیز سطح بالای روابط میان آن ها را نشان می دهد. لروی آیواس منشی کل شورای بهائیان، طی نامه ای به محفل بهائیان ایران در شرح ملاقات شوقی افندی و رئیس جمهور وقت اسرائیل می نویسد: «در این روز تاریخی، رئیس جمهور و خانمشان کل هیأت بین المللی بهایی را... به حضور پذیرفتند. پس از لحظه ای رئیس جمهور و همراهان با اتومبیل روانه بیت مبارک شدند. حضرت ولی امر الله و حرم مبارک از رئیس جمهوری و خانم با لطف و محبت خاصی پذیرایی نمودند. ضمن مذاکرات دوستانه و غیر رسمی، حضرت ولی الله مقصد و مرام بهائیت را توضیح [دادند] و نظر مساعد و تمایل بهائیان را نسبت به اسرائیل بازگو کردند و آرزوی بهائیان را برای ترقی و سعادت اسرائیل برشمردند... وقت خداحافظی، از طرف رئیس جمهور اسرائیل سپاسگزاری فراوان شد و ضمن تقدیر از اقدامات و مجاهدات بهائیان در کشور اسرائیل، آرزوی قلبی خویش را برای موفقیت جامعه بهائیان در اسرائیل و سراسر گیتی اظهار داشتند.» [18] .

شوقی افندی در تلگرافی به محفل بهائیان ایران خاطر نشان می کند: «رئیس جمهور دولت اسرائیل به اتفاق قرینه محرمه... اعتاب مقدسه را در جبل کرمل زیارت نمودند. این زیارت، اولین تشریف فرمایی رسمی است که از طرف یکی از دول مستقله از مقامات مقدسه حضرت اعلی و مرکز میثاق حضرت بهاء الله به عمل آمده است.» [19] .

این ملاقات ها در سطوح بالا همچنان ادامه یافت و هماهنگی گسترده ای را بین دو طرف موجب شد؛ به گونه ای که شورای بین المللی بهائیان تصریح کرد: «هر قدر اشخاص در دوائر دولتی مقامشان بالاتر است، حس ادب و احترام و اطلاعات ایشان نسبت به امر [= بهائیت] بیش تر است. به همین طریق، مقامات عالیه در انجام امور، نظر مساعدتری داشته و در موارد لازم از کمک مضایقه نمی کنند.» [20] .


چند سال بعد نیز والمان شازار، رئیس جمهور بعدی اسرائیل، در رأس هیأتی از مرکز بهائیان دیدار کرد: «حضرت والمان شازار، رئیس جمهور اسرائیل... در تاریخ 7 آوریل 1964 از مرکز عالم بهایی به طور رسمی دیدن کردند... [ایشان] تحیات و ادعیه خالصانه خود را برای عموم احیا [= بهائیان] در سراسر عالم ابلاغ نمودند و چندی بعد به یادبود این دیدار یک آلبوم عکس... به مشار الیه هدیه گردید. حضرت رئیس جمهور پس از دریافت این هدیه در ضمن نامه ای، تشکرات قلبی خود را اظهار و مجدداً پیام دوستی و حسن نیت خود را برای جامعه جهانی بهایی فرستاده اند.» [21]  در این میان، برخی گزارش های ساواک هم خواندنی است و به خوبی پسوند این فرقه را با زرسالاری یهود و صهیونیسم نشان می دهد:

«جلسه ای با شرکت 12 نفر از بهائیان ناحیه 2 شیراز در منزل آقای هوشمند و زیر نظر آقای فرهنگی تشکیل گردید. پس از قرائت مناجات شروع و خاتمه و قرائت صفحاتی از کتاب لوح احمد و ایقان، آقای فرهنگی و محمدعلی هوشمند پیرامون وضع اقتصادی بهائیان در ایران صحبت کردند. فرهنگی اظهار داشت: بهائیان در کشورهای اسلامی پیروز هستند و می توانند امتیاز هر چیزی را که می خواهند بگیرند. تمام سرمایه های بانکی و ادارات و رواج پول در اجتماع ایران مربوط به بهائیان و کلیمیان می باشد. تمام آسمان خراش های تهران، شیراز و اصفهان مال بهائیان است. چرخ اقتصادی این مملکت به دست بهائیان و کلیمیان می چرخد... آقایان بهائیان! نگذارید کمر مسلمانان راست شود!» [22]

«... عباس اقدسی گفت: دولت اسرائیل در جنگ 46 و 47 قهرمان جهان شناخته شد و ما جامعه بهائیت، فعالیت این قوم عزیز یهود را ستایش می کنیم» [23]  «شنیده شده چندی قبل بهائیان ایران، مبلغ هنگفتی... به اسرائیل کمک کرده اند. البته تصور می رود کمک بهایی ها از طریق آقای غفوری نمایندگی سیاسی اسرائیل در ایران... انجام گردیده.» [24] .

بهائیان در کنار همه خدمات خود به رژیم صهیونیستی، جاسوسی برای این رژیم را به طور خاص پی می گیرند. در یک از اسناد ساواک آمده است: «اسرائیل مذهب بهایی ها را به عنوان یک مذهب رسمی در سال 1974 به رسمیت شناخته است. دولت اسرائیل با اجرای برنامه تحبیب از افراد مزبور می کوشد از اقلیت فوق الذکر در سایر کشورهای جهان - به ویژه ایران - بهره برداری سیاسی، اطلاعاتی و اقتصادی کند.» [25] .

در این باره، یکی از بهائیان جدا شده از این فرقه با تأکید بر این که هر فرد بهایی خود را موظف می داند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار اسرائیل قرار دهد، خاطر نشان می کند: «بهائیان تعلقی به هیچ کشور ندارند؛ چون تعلق خاطر به وطن در اینها کشته شده؛ چون یکی از اهداف و کارهای استعمار همین است که برای جاسوس پروری در هر کشوری باید حس وطن دوستی را از این ها بگیرد تا آمادگی پیدا کنند برای در اختیار استعمار قرار گرفتن» [26]  و می افزاید: «بهائیان هر دولتی را که اسلام ستیزی در آن باشد، واقعاً دوست دارند و از آن حمایت می کنند و به آن ها خدمت می کنند، تا جایی که می توانند خوش خدمتی می کنند.» [27]  و در پایان تصریح می کند: «الآن عملاً جاسوس های بزرگ اسرائیل، بهایی ها هستند.» [28] 

به دلیل همین همدلی ها میان اسرائیل و بهائیان بود که مسلمانان بیش از پیش به این فرقه حساس شدند و در برابر آن واکنش نشان دادند، از جمله: پس از شکست های سنگین اعراب از رژیم صهیونیستی و روشن شدن فعالیت بهائیان در کشورهای اسلامی برای جاسوسی به نفع تل آویو، «دفتر تحریم اعراب علیه اسرائیل» مقرر کرد «باید دولت های عربی از تحرکات بهایی ها و تشکیل محافل آن ها شدیداً خودداری کنند؛ زیرا صهیونیسم پشت آنان پنهان شده است.» [29] .

مجمع الفقه الاسلامی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی نیز که فقهای 57 کشور اسلامی در آن عضویت دارند، قطعنامه ای منتشر کرد که در آن، بهائیان به اجماع مسلمانان، کافر و خارج از دین اسلام شمرده شده اند و از دولت ها و ملت های اسلامی درخواست شده است اقدامی مقاضی در برابر آنان انجام دهند.

امام خمینی (ره) هم در دوران نهضت باشکوه اسلامی، بارها در سخنان روشنگرانه خود درباره خطر بهائیان هشدار دادند: «آقایان باید توجه داشته باشند که بسیاری از پست های حسابی به دست این فرقه است که حقیقتاً عمال اسرائیل هستند. خطر اسرائیل برای اسلام و ایران بسیار نزدیک است» [30] ؛

«این جانب حسب وظیفه شرعیه به ملت ایران و مسلمین جهان اعلام خطر می کنم. قرآن کریم و اسلام در معرض خطر است، استقلال مملکت و اقتصاد آن در معرض قبضه صهیونیست هاست که در ایران به [صورت] حزب بهایی ظاهر شدند...» [31] .

پس از پیروزی انقلاب نیز سران فرقه بهایی و رژیم صهیونیستی دیدارها و روابط خود را گسترش داده اند: رئیس مجلس رژیم صهیونیستی در 14 تیر 1377 ضمن بازدید از مرکز بهائیت در شهر حیفا، خواستار آزادی عمل پیروان آن در ایران شد. [32] .

در اول خرداد 1380 مصادف با 28 صفر - سالروز رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و امام حسن مجتبی (علیه السلام) - رژیم صهیونیستی به مناسبت تجمع بهائیان برای افتتاح ساختمان مرکزی این فرقه در حیفا مراسم جشن و پایکوبی مفصلی به راه انداخت. ساخت این مجموعه 250 میلیون دلاری با حمایت مستقیم اسحاق رابین، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی از سال 1372 آغاز شده بود. [33] .

در شهریور 1382 آریل شارون، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی، در سفر به هند از مرکز بهائیان در دهلی نو که به «نیلوفر آبی» شهرت دارد، بازدید کرد. [34] .

در 17 دی 1385، اولمرت، نخست وزیر کنونی اسرائیل، در دیدار با سران فرقه ضاله بهائیت، مراتب ارادت خود را به آنان اعلام کرد و اطمینان داد که به احترام مقدسات بهایی ها در ایران، از حمله به این کشور منصرف شده است! [35] .

سخن پایانی این که فارغ از عقاید خرافی، کفر آمیز و ضد اسلامی موجود در بهائیت، واقعیتی که راه را بر هر گونه سستی در برخورد قاطع با این فرقه ضاله می بندد، پیوند دیرین بهائیت با صهیونیسم است که باید مسؤولان امنیتی و قضایی کشورهای اسلامی با در نظر داشتن این وابستگی، استوارتر از گذشته در خشکاندن ریشه های فاسد این فرقه بکوشند.

پاورقی:

1)عبدالله شهبازی، فصلنامه تاریخ معاصر ایران، ش 27.

2)به نقل از وبلاگ عبدالله شهبازی

3)آهنگ بدیع، نشریه جوانام بهائی ایران، سال 1347، ش 7 و 8، ص 209.

4)آهنگ بدیع، سال 1330، ش 3، ص 53.

5)بهرام افراسیابی، تاریخ جامع بهائیت، ص 560.

6)اخبار امری (ارگان بهائیان ایران)، ش 10.

7)نورالدین چهاردهی، چگونه بهائیت پدید آمد، ص 71.

8)سعید زاهد زاهدانی، بهائیت در ایران، ص 257.

9)اسماعیل رائین، انشعاب در بهائیت، ص 170.

10)روزنامه جمهوری اسلامی، 8/11/1382.

11)اخبار امری، ش 5.

12)همان.

13)اسماعیل رائین، پیشین، صص 171- 170.

14)عباس افندی، قرن بدیع، ج2، صص 231- 230.

15)جواد منصوری، تاریخ قیام پانزدهم خرداد به روایت اسناد، ج1، ص 330.

16)سالنامه جوانان بهائی ایران، ج3، ص 130.

17)اخبار امری، ص 107.

18)همان، ش 3.

19)همان، ش 12.

20)همان، ش 5.

21)همان، ش 8.

22)عبدالله شهبازی، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، ج2، ص 385.

23)بهرام افراسیابی، پیشین، ص 752.

24)موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، سازمان های یهودی و صهیونیستی در ایران، ص 536.

25)علی زهیری، «عوامل مؤثر در شکل گیری رفتار سیاسی ایران در قبال اسرائیل»، فصلنامه انقلاب اسلامی، پیش شماره یک، ص 159.

26)Keyhannews.ir

27) Keyhannews.ir

28) Keyhannews.ir

29)محمدرضا نصوری، «پیوند و همکاری متقابل بهائیت و صهیونیسم»، فصلنامه انتظار موعود، ش 18.

30)صحیفه نور، ج1، ص 44.

31)همان، ج1، ص 34.

32)روزنامه جوهوری اسلامی، 15 تیر 1377.

33)www. Mouood.org

34)روزنامه جام جم، 17 اردیبهشت 1383.

35)روزنامه جمهوری اسلامی، 20 دی 1385.


برچسب ها:بهائیت, اسرائیل, صهیونیسم, بهائیت و یهود, بهائیت و اسرائیل, ارتباط بهائیت با اسرائیل, مناسبات بهائیت با یهود,

  |   دیدگاه ها ()

1397/08/26 05:26
Hello, i think that i saw you visited my website so i
got here to go back the favor?.I am attempting to find issues to enhance my
web site!I guess its good enough to use some of your
ideas!!
1397/08/25 14:31
I have learn some just right stuff here. Definitely price bookmarking for
revisiting. I wonder how much attempt you set to create the sort of wonderful informative site.
1397/08/25 01:10
Terrific post however , I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very grateful if you
could elaborate a little bit more. Appreciate it!
1397/08/24 23:50
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really
nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later.
Cheers
1397/08/24 19:15
Thank you for some other informative website.
Where else could I am getting that kind of info written in such a
perfect way? I have a project that I am just now working on, and
I've been at the glance out for such information.
1397/08/24 19:10
Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed
reading it, you are a great author. I will be sure to bookmark your blog and
may come back sometime soon. I want to encourage yourself to
continue your great posts, have a nice afternoon!
1397/08/24 16:37
Everything published made a lot of sense. But, consider this, suppose you were
to write a killer headline? I ain't saying your information isn't good, but what if
you added something to possibly get people's attention? I mean سایت
جامع بهائیت - مناسبات بهائیت با یهود
و اسرائیل is kinda boring. You ought to look at Yahoo's front page and note how they create news headlines to
get viewers to click. You might try adding a video or a picture or two to grab
readers excited about everything've written. In my opinion, it would make
your posts a little livelier.
1397/08/24 04:12
I discovered your site site on bing and check a couple of your early posts. Always maintain the great operate. I just extra increase RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading much more on your part down the road!…
1397/08/24 04:11
It is best to take part in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this web site!
1397/08/23 13:06
더킹카지노 사이트 - https://www.kiwibox.com/minos4vlog283/blog/entry/146332567/5-tips-for-roulette-newbies/ - Keep looking for more such useful information; stay informed,
stay healthy. You're sure to find something that's right for you understanding that you'll
enjoy. Exercise helps to burn off energy in addition to fat and also by doing
this, it can help prevent heart problems and create chemicals within our bodies that are absolutely
vital to your healthy life.

https://wallinside.com/post-64830478-southe-area-south-korea-a-different-world-wide-gambling-house-hotspot.html
1397/08/21 12:09
Great delivery. Great arguments. Keep up the good effort.
1397/08/21 02:56
I read this piece of writing completely about the resemblance of
newest and preceding technologies, it's remarkable article.
1397/08/20 20:46
Exceptional post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Kudos!
1397/08/20 17:37
Very good website you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover
the same topics discussed here? I'd really like to be a part of
online community where I can get responses from other experienced people that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know.
Cheers!
1397/08/20 17:00
I love it when folks get together and share opinions. Great website, stick with it!
1397/08/20 16:38
You're so awesome! I do not suppose I have read through a single thing like this before.
So nice to discover another person with genuine thoughts on this
topic. Really.. many thanks for starting this
up. This site is something that's needed on the web, someone with some originality!
1397/08/20 15:50
How would you like to lose weight in just three weeks?
Take a look at http://destyy.com/wXQe46 and see for yourself how it’s
possible. You’ll lose weight and keep it off following this
plan. Remember, losing weight isn’t just for yourself.
You’re also doing it for those who rely on you.

Lose weight today and make sure you’re there for them tomorrow
1397/08/20 07:33
Every guy needs to know a cam girl like http://www.camgirl.pw/wildtequilla/ She is a doll.
You’ll have a whole lot of fun with any girl at this site.
The type of fun that will put a smile on your face for days to
come.
1397/08/19 21:04
How would you like to get paid to test apps? You can and it’s super simple.
Just visit http://bit.ly/2FfjVJi and follow
the directions. You’ll be getting paid to test apps in a matter of no time.
1397/08/19 19:09
Larn how you can get rich without ever leaving the comfort
of your own home. The system at http://destyy.com/wXm8SK is so easy and it’ll make you a ton of cash.
1397/08/18 22:36
Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I
wanted to get advice from someone with experience.

Any help would be greatly appreciated!
1397/08/18 21:11
Thanks in favor of sharing such a good thinking,
piece of writing is fastidious, thats why i have read it completely
1397/08/18 18:23
Highly descriptive post, I loved that bit. Will there be
a part 2?
1397/08/18 18:12
That is a great tip particularly to those new to the blogosphere.
Short but very precise info? Thank you for sharing this one.
A must read post!
1397/08/18 08:53
I need to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it.

I have you saved as a favorite to look at new things you
post…
1397/08/17 22:41
I am in fact thankful to the owner of this website who has shared this fantastic post at at this place.
1397/08/17 18:23
Great post.
1397/08/17 18:06
Fantastic post but I was wanting to know if you could write a litte
more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Many thanks!
1397/08/17 10:22
Very good write-up. I absolutely love this website. Thanks!
1397/08/17 10:22
Asking questions are actually good thing if you are not understanding something completely, however this piece of writing gives fastidious understanding yet.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

جستجو در عناوین مطالب

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

آمار سایت

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امکانات


TOOLS SALAVAT

logo-samandehi

نماد اعتماد درگاه Pay.ir