تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

آراء خاص شیخ احمد احسائی

نویسنده : میکائیل    |   تاریخ : 1395/06/6 15:45
شیخ نظریات متعددی را از خود در مباحث مختلف اعتقادی برجای گذاشت که عالمان شیعه، همه آنها را انكار نمی‌كنند، اما به برخی اندیشه‌های وی انتقاد كرده و حتی به سبب آنها فتوای تکفیر وی صادر كرده¬اند. این اندیشه‌ها به شرح ذیل است:
معاد با جسم هور قلیایی
چالش برانگیزترین عقیدة شیخ احمد که مرحوم برغانی به سبب آن به تکفیرش فتوا داد، بحث معاد است. شیخ احمد، تفسیری از جسم ارائه می‏دهد كه نزد سایر عالمان شیعی مقبول نیست؛ زیرا در نظر آنان، معاد جسمانی، این است که انسان در روز رستاخیز با همین بدن عنصری دنیوی، بی‌هیچ تفاوتی به دنیا باز می‌گردد؛ در حالی که شیخ معتقد است بدن، پس از تصفیه از عناصر دنیوی عود می‌کند.

شیخ احمد دربارة معاد جسمانی چنین معتقد است:
«انسان دارای دو جسد است: یک قسم آن از عناصر زمانی تشکیل شده است و این بدن، مانند لباس است که بدن پوشیده است؛ ولی از بدن کنده می‌شود؛ نه او را لذتی است ونه رنجی، نه طاعتی و نه معصیتی. آیا نمی‌بینی هنگامی که زید بیمار می‌شود، تمام گوشتهای بدنش آب می‌شود و از آن گوشتها چیزی نمی‌ماند؛ ولی زید فرق نمی‌کند. زید، همان زید است و تو بالبداهه می‌دانی این همان زید عاصی است و از گناهانش چیزی کاسته نشده است. اگر گوشتهای ذوب‌شده از زید بود (یعنی دخیل در حقیقت زید بود) باید آنچه مربوط به زید است، از خیر و شر را با خود می‌برد. همچنین اگر ضعیف شود، یا چاق شود بعد از این بیماری، او همان زید است؛ نه نقصی از لاغری در ذات، صفات، طاعات و معاصی در او پیدا می‌شود ونه زیادتی بر اثر چاق شدن.
حاصل آنکه این جسد از زید نیست و جز این نیست که این بدن، نسبت به زید مانند سنگ و خاک است، نسبت به شیشه. هنگامی که سنگ ذوب شد و سنگ و خاک کنار رفت، شیشه ظاهر می‌شود و این شیشه در واقع، همان سنگ و خاک کثیف (قبل) است که ذوب شده و کثافات از او خارج شده است... و این جسد، مانند کثافاتی که در سنگ و خاک است و ذاتیِ آنها نیست، ذاتی زید نیست. مثال دیگر، لباس است که در حقیقت، همان تار و پود به هم بافته شده است و رنگهای لباس، اعراض هستند که رنگی را می‌پوشند و رنگی را خارج می‌کنند و لباس، همچنان، همان لباس است....
جسد دوم
این جسد، باقی و همیشگی است و این جسد، همان طینت است که انسان از آن آفریده شده است. وقتی زمین، جسد عنصری را خاک کرد و بین اعضای آن، جدایی افکند، هر جزء آن به جایگاه خود بر می‌گردد؛ هوا ملحق می‌شود به هوا و آب ملحق می شود به آب و خاک ملحق می گردد به خاک و آن بدن اصلی باقی می‌ماند.
هذا الجسد الباقی هو من ارض هُورقلیا و هو الجسد الذی فیه یحشرون و یدخلون به الجنّة او النار فاِنْ قلتَ ظاهر كلامِك ان هذا الجسد لایبعث و هو مخالف لما علیه اهل الاسلام من انّها تبعث كما قال تعالی و ان اللّه یبعثُ من فی القبور، قلتُ هذا الّذی قلتُ هو ما یقوله المسلمون قاطبة؛ و این جسد باقی از عالم هورقلیا می‌باشد و همین جسد است که در آن محشور خواهد شد و به بهشت یا جهنم خواهد رفت. اگر کسی بگوید که این بر خلاف عقیده مسلمانان است، می‌گویم عقیده همة مسلمانان همین است و غیر از آن چیزی نمی‌گویند....»
نکته قابل تأمل آنکه، شیخ اصرار دارد اندیشه خود را مطابق با سخنان ائمه اطهارعلیهم السلام معرفی كند و این‌گونه وانمود كند كه آنچه می‌گوید از نصوص صادره از معصومان دریافت کرده است؛ چنان‌که گفته است:
«من ذکر نکرده‌ام؛ مگر آنچه رأی ائمه علیهم السلام است و هر کس اعتراضی می‌کند، از این جهت است که مقصود مرا نفهمیده و ندانسته است که فرمایش ائمه است.» 

برچسب ها:شیخ احمد احسائی, عالم هور قلیا, آراء خاص, شیخیه, معاد جسمانی,

  |   دیدگاه ها ()

جستجو در عناوین مطالب

تبلیغات

کد تبلیغ در اینجا

نظرسنجی

سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

آمار سایت

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امکانات


TOOLS SALAVAT

logo-samandehi

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic